NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Биография: Васил Казанджиев
2968
Тонът на времето

Биография: Васил Казанджиев

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев

| 10 Септември 2024, 12:04 ч.
Биография: Васил Казанджиев
Биография: Васил Казанджиев
Снимка © DFA

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Арт център „Вихрони” подготвя мащабна самостоятелна изложба на проф. Вихрони Попнеделев в галерийното си пространство в с. Долно Камарци, съобщи управителят на центъра Ева Попнеделева, дъщеря на художника. 

Изложбата ще бъде открита тази събота,  9-и ноември 2024 г., и ще продължи до 1-ви декември.

В изложбата са представени 54 платна маслена живопис, 23 рисунки с туш и осем акварела, всичките на тема голо тяло. Творбите са от различни творчески периоди на професора, а форматите варират от А4 до А0. 

„В последните години повечето мои колеги работят в областта на абстрактния експресионизъм. Преди десетина години аз също се интересувах от тази тема, но мисля, че сега е дошло времето да се обърнем към истинския живот. Удоволствие е да имаш такова изложбено пространство – на всеки етаж изложба и изцяло от теб да зависи подбора

Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.

По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.

Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.

„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.

Лузмила и Пета са две сестри, които работят к

Осмото издание на Есенния джаз фест в Плевен ще се състои от 12 до 14 септември.

За това съобщават от Община Плевен. Домакин по традиция ще е Регионалният исторически музей, който предоставя парка за сцената на фестивала при свободен вход за посетители.

Джаз фестът ще започне в четвъртък вечерта с концерта Everybody need`s a little more jazz на Симфониета "София", джаз формация "София", Венци Благоев и Ана Топалова. 

В петъчната вечер почитателите на джаз музиката ще могат да се насладят на изпълненията на акапелната група Spetrum Vocal Band, които са подготвили програма от поп, фънк, джаз и етно с бийтбокс в петгласна хармония. Групата е в състав Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков.

След тях на сцената излиза формация "Жарава" с ръководител и автор на музиката и аранжиментите д-р Владимир Величков, кавал.

С колективната изложба „Следи“ центърът за визуално разказване на истории BECA (Before Creating Academy) отбелязва четири години от създаването си.

Кураторите Димитри Стефанов и Велина Стефанова представят нови таланти на българската фотография на 4 октомври, съобщават организаторите.

„Вече четири години академията предоставя качествени образователни възможности на новото поколение български фотографи. За тях BECA не е просто учебно заведение, а едно голямо фотографско семейство, в което можеш да откриеш мотивация, вдъхновение и безценна подкрепа. Над 1000 са кандидатствалите студенти, които търсят своето творческо развитие в академията, разказват от екипа.

Колективната изложба „Следи“ ще обедини кадри на 11 талантливи фотографи, завършили академията през последната учебна година: Александър Алексов, Благовеста Семкова, Валентин Пе

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

И

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и оттам се разбра, че имам такива наклонности. Скоро ми купиха пиано и изобщо решиха, че трябва да стана музикант“, разказва Васил Казанджиев.

От 10 годишна възраст той започва да свири на пиано, а от 12-годишен прави първите си композиционни опити. От 1948 до 1952 г. учи композиция при проф. Константин Илиев във Русе. След завършване на мъжката гимназия там през 1952 г. постъпва в Българската държавна консерватори в София, където следва композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Влади Симеонов.

ЗА ВЛАДИГЕРОВ, ПИПКОВ, ХАДЖИЕВ

Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес. 

Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.

Световноизвестният словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син – Робърт Янчович-младши, представят в София съвместния си проект Litho.

Откриването е на 23 октомври, съобщават от галерия „Графикарт“, домакин на събитието до 20 ноември.

„Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70 на 100 см ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство. В пълен синхрон с неговите творби, ще видим и тези на Робърт Янчович-младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син“, коментират организаторите. 

По думите им, ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подс

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София. 

Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.

Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ

На въпрос за влиянията в творчеството си Васил Казанджиев отговаря: „Мога да кажа, че само от Владигеров съм изпитвал влияние. Е, като дете – от Парашкев Хаджиев. Имах някои съвсем бегло загатнати подражателни моменти. Но след това от Владигеров, и то пак по-скоро по отношение на изразните средства, в оркестрацията, в начина на конструиране на мисълта, на музикалната идея, на нейното развитие, някак си да върви спонтанно, плавно… Мисля, че това е най-важното, на което ме е научил той. Музиката да тече естествено, без препъвания, без излишно умуване, а всичко да бъде на място. Без да се нарушава нейната вътрешна организация и строга последователност“.

„Професор Владигеров беше немски възпитаник, перфекционист, цялото му творчество е такова. Тогава учехме с Милчо Левиев, и сега като се видим, само за професора говорим. Всичките му ученици го боготворят. Освен че беше взискателен, беше добър човек и имаше много силно чувство за хумор. Той ни осмисли следването. Голям музикант, но теоретично не можеше да ни обясни кое, защо и как става. Затова сядаше на пианото, импровизираше и показваше. Така разбирахме музиката“, разказва Казанджиев.

За Любомир Пипков допълва: „Винаги много съм го харесвал като автор и го считам и до днес за най-самобитния наш композитор, най-първичния, най-българския… Самородно явление, единствено по рода си, и затова няма и последователи, няма приемственост… Но лично мен Пипков винаги ме е удивлявал тъкмо с тая лаконичност, с тая простото, особено в първоначалните му идеи. Това е голямо качество и аз мисля, че ми е повлиял доста в тази насока“. 

СОФИЙСКАТА ОПЕРА, „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“, МУЗИКАЛНАТА АКАДЕМИЯ, БАН

След завършване на консерваторията през 1957 г. Васил Казанджиев е назначен като диригент в Софийската опера (1957-1964). В периода от 1962 до 1978 г. основава и ръководи Софийския камерен оркестър (дн. камерен ансамбъл „Софийски солисти“). Под неговото ръководство съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина, участва на всички национални фестивали, утвърждава се на международна сцена. От 1979 до 1993 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър при Българското национално радио.

В цялостната си музикантска изява той има голям принос за популяризирането на съвременната музика в България и изпълнението на български творби в чужбина. От 1960 г. преподава четене на партитури, от 1984 г. оркестрово дирижиране, от 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране в Българската държавна консерватория в София. Преподавател е в Национална музикална академия в София по „Четене и свирене на партитури“ (1957 – 1986), професор по „Оркестрово дирижиране“ (1986 – 2002) и хоноруван професор по оркестрово дирижиране в Южна Корея (1996 – 2002).

През 2005 г. е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките, а през 2009 – за академик. 

От 1954 до 2007 г. Васил Казанджиев е член на Съюза на българските композитори, а от 1962 г. – на Съюза на българските филмови дейци.

ТВОРЧЕСТВО

Репертоарът му включва произведения на Йохан Себастиан Бах, Бела Барток, Бенджамин Бритън, Рихард Вагнер, Ектор Берлиоз, Лудвиг ван Бетховен. Йоханес Брамс и др., също така и на български автори, сред които Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Константин Илиев, Панчо Владигеров, Лазар Николов, Александър Райчев и др.

Като композитор Васил Казанджиев започва да се изявява в началото на 50-те години на 20 век. Композитор е на 124 опуса – творби в различни жанрове: камерна музика, симфонична музика, театрална и филмова музика. Част от творчеството му са Симфониета за голям оркестър (1952), Малки сюити за обой, фагот и кларнет (1953), Дивертименто за малък оркестър (1957), увертюра „Септември 1923“ (1958), „Симфония на химните“ (1959), Концерт за оркестър, фортепиано и саксофон (1960), Концерт за цигулка и оркестър (1962), Първи струнен квартет „Перспективи“ (1964), Втора симфония на тембрите (1968), „Живите икони“ – възхвала на Софийската крипта“ (1970), „Картини от България“ (1971), празнична музика – псалми и ритуали за струнен оркестър (1972), епизоди за кларнет, арфа и ударни инструменти (1974), духов квартет „Апокалипсис“ (1976), „Илюминации“ (1977), клавирен квартет (1979), диалог за флейта и арфа (1980), Трета симфония (1982), симфония „Нирвана за хора и оркестър“ (2000). През 2022 г. е премиерата на камерния балет „Надежда за балет“. Той композира музиката за филмите: „Тютюн“ (1962), „Шибил“ (1967), „Боянският майстор“ (1980) и др.

Васил Казанджиев работи над редица български оперни произведения, сред които: „Хитър Петър“ на Веселин Стоянов, „Янините девет братя“ и „Антигона 43“ на Любомир Пипков, „Ивайло“ на Марин Големинов и др. 

Осъществява над 100 премиери и студийни записи на български и чужди произведения, включени в албуми на фирмите „Балкантон“, „Гега-ню“, Denon, Kibaton, Harmonia mundi.

ПРИЗНАНИЕ

През 1957 г. става лауреат на награда за модерна композиция на Шестия международен младежки фестивал за модерна композиция в Москва, с председател на журито Дмитрий Шостакович. През 1971 г. става лауреат на Димитровска награда. През 1972 г. получава званието „Заслужил артист“. През 1979 г. печели трета награда за големи музикални форми на Министерството на народната отбрана. През 1980 г. получава звание „Народен артист“. През 1984 г. става носител на орден „Народна република България“ – първа степен. През 1990 г. получава „Наградата на София“ за голяма музикална творба. През 2006 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие. През 2009 г. е награден със „Златно перо“. Носител е на наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата (2014), на държавната награда „Паисий Хилендарски“ (2015). През 2016 г. получава „Кристална лира“ – специална награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) и Класик ФМ радио. Ноител е на Специалната награда на Столична община за изключителни постижения и принос в националната култура (2017).

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 16:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
2968
Тонът на времето

Биография: Васил Казанджиев

Аз считам, че творчеството е огледало на личността.В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества.

| 10 Септември 2024, 12:04 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Васил Казанджиев
Биография: Васил Казанджиев
Снимка © DFA

Аз считам, че творчеството е огледало на личността. В такъв смисъл и моята музика сигурно напълно изявява това, което представлявам – не само като творец, но и като човек. Мисля, че творческата дейност на един автор най-малко може да прикрие недостатъците му или пък да преувеличи неговите качества. С една дума, при творчеството скрито-покрито няма, там всичко лъсва наяве, казва Васил Казанджиев.

Днес големият български композитор, диригент и педагог празнува своята 90-годишнина.

Арт център „Вихрони” подготвя мащабна самостоятелна изложба на проф. Вихрони Попнеделев в галерийното си пространство в с. Долно Камарци, съобщи управителят на центъра Ева Попнеделева, дъщеря на художника. 

Изложбата ще бъде открита тази събота,  9-и ноември 2024 г., и ще продължи до 1-ви декември.

В изложбата са представени 54 платна маслена живопис, 23 рисунки с туш и осем акварела, всичките на тема голо тяло. Творбите са от различни творчески периоди на професора, а форматите варират от А4 до А0. 

„В последните години повечето мои колеги работят в областта на абстрактния експресионизъм. Преди десетина години аз също се интересувах от тази тема, но мисля, че сега е дошло времето да се обърнем към истинския живот. Удоволствие е да имаш такова изложбено пространство – на всеки етаж изложба и изцяло от теб да зависи подбора

Поредицата „Ново перуанско кино” представя три съвременни игрални филма от 2020 и 2022 година, съобщават организаторите от института „Сервантес“, в сътрудничество с посолството на Перу в Гърция.

По думите им целта на тази инициатива е да доближи най-актуалната перуанска филмова индустрия до българската публика.

Прожекциите ще се в пространство „Сервантес“, в София, в оригинална версия, със субтитри на български език.

„Най-добрите семейства“ (2020), с режисьор Хавиер Фуентес-Леон, на 7 ноември, е една тръпчива комедия, която описва интригите на две заможни семейства в съвременна Лима. Лентата е номинирана за най-добър филм на фестивала в Малага за 2021 г. в официалната програма.

Лузмила и Пета са две сестри, които работят к

Осмото издание на Есенния джаз фест в Плевен ще се състои от 12 до 14 септември.

За това съобщават от Община Плевен. Домакин по традиция ще е Регионалният исторически музей, който предоставя парка за сцената на фестивала при свободен вход за посетители.

Джаз фестът ще започне в четвъртък вечерта с концерта Everybody need`s a little more jazz на Симфониета "София", джаз формация "София", Венци Благоев и Ана Топалова. 

В петъчната вечер почитателите на джаз музиката ще могат да се насладят на изпълненията на акапелната група Spetrum Vocal Band, които са подготвили програма от поп, фънк, джаз и етно с бийтбокс в петгласна хармония. Групата е в състав Ивелина Цонева, Весела Морова, Даниел Николов, Янко Янков и Константин Бейков.

След тях на сцената излиза формация "Жарава" с ръководител и автор на музиката и аранжиментите д-р Владимир Величков, кавал.

С колективната изложба „Следи“ центърът за визуално разказване на истории BECA (Before Creating Academy) отбелязва четири години от създаването си.

Кураторите Димитри Стефанов и Велина Стефанова представят нови таланти на българската фотография на 4 октомври, съобщават организаторите.

„Вече четири години академията предоставя качествени образователни възможности на новото поколение български фотографи. За тях BECA не е просто учебно заведение, а едно голямо фотографско семейство, в което можеш да откриеш мотивация, вдъхновение и безценна подкрепа. Над 1000 са кандидатствалите студенти, които търсят своето творческо развитие в академията, разказват от екипа.

Колективната изложба „Следи“ ще обедини кадри на 11 талантливи фотографи, завършили академията през последната учебна година: Александър Алексов, Благовеста Семкова, Валентин Пе

Изложба "Спомените на Стария бряст" е подредена в галерия „Седем“ в Сливен, съобщи в интервю авторът на изложбата Дора Куршумова. Картините са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".

Експозицията включва 28 пейзажа, на които е изобразен емблематичният за Сливен Стар бряст, като на 27 от картините е показано дървото в цял ръст, а в една от картините е "Душата на Стария бряст" - хралупа на дървото в близък план, която прилича на лице.

Картините са свързани тематично - има триптих "Сезони през тунела", който представя поглед към дървото в "рамките" на тунел, образуван от подхода към единия от входовете на сградата на общината. Другият триптих е отвисоко, който включва хора с чадъри, преминаващи край Стария бряст. Има и няколко зимни картини, въпреки че зимата в Сливен не е често явление, но пък е много красива, когато я има, споделя художничката.

И

Той е роден на 10 септември 1934 г. в Мартен, Русенска област, в семейството на интелектуалци с музикални интереси.

„Родителите ми имаха решаващо значение за това формиране в такъв смисъл, че първи те се сетиха да ме насочат към музиката. А всъщност това стана много случайно. Аз започнах на китара още съвсем малък, може би седемгодишен, и оттам се разбра, че имам такива наклонности. Скоро ми купиха пиано и изобщо решиха, че трябва да стана музикант“, разказва Васил Казанджиев.

Актьорът, сценарист и продуцент Винс Вон ще бъде почетен със звезда на холивудската Алея на славата, съобщи сайтът на популярната атракция.

Звездата на Вон ще бъде 2786-ата на прочутата алея в Холивуд. 

На церемонията по откриването й на 12 август ще присъстват журналистът Мелвин Робърт, продуцентът и сценарист Бил Лорънс и кинодеецът Питър Билингсли. 

"Холивудската търговска камара е горда да удостои многоликия Винс Вон със звезда на Алеята на славата. От работата си в телевизията до киното Винс е оказал голямо влияние върху света на шоубизнеса и ние сме развълнувани да отбележим постиженията му с тази церемония", каза продуцентката й Ана Мартинес. 

Винс Вон е известен с ролите си във филми като "Възражение по съвест", "Ловци на шаферки", "Стажанти", "Четири Коледи", "Фред Клаус", "Сред дивата природа" и други.

Световноизвестният словашки график проф. Робърт Янчович и неговият син – Робърт Янчович-младши, представят в София съвместния си проект Litho.

Откриването е на 23 октомври, съобщават от галерия „Графикарт“, домакин на събитието до 20 ноември.

„Ненадминатият майстор на литографията проф. Янчович ще представи свои емблематични творби, които са му осигурили множество международни награди. В графичните листи с размер 70 на 100 см ще открием необятния му талант в литографията, защото именно в тях личи съвършенството на неговото майсторство. В пълен синхрон с неговите творби, ще видим и тези на Робърт Янчович-младши, доказателство за семейната любов към графиката и талантът, предал се от баща на син“, коментират организаторите. 

По думите им, ако обърнем гледната точка, графиките на проф. Янчович разкриват и необятния космос на подс

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

"Уроците, музиката и думите ти остават. Почивай в мир!", пише още кметът на София. 

Кирил Маричков почина по-рано днес при подготовката на концерт на "Фондацията" в село Селановци, община Оряхово, област Враца, съобщи кметът на община Оряхово Росен Добрев. 

По време на подготовката Маричков е паднал, извикана е линейка. 79-годишният музикант е починал в линейката, каза още Добрев.

Никога човек не е готов за тръгването на такива хора, върху тях се гради българската популярна култура, каза служебният министър на културата Найден Тодоров по БТВ

От 10 годишна възраст той започва да свири на пиано, а от 12-годишен прави първите си композиционни опити. От 1948 до 1952 г. учи композиция при проф. Константин Илиев във Русе. След завършване на мъжката гимназия там през 1952 г. постъпва в Българската държавна консерватори в София, където следва композиция в класа на проф. Панчо Владигеров и дирижиране при проф. Влади Симеонов.

ЗА ВЛАДИГЕРОВ, ПИПКОВ, ХАДЖИЕВ

На въпрос за влиянията в творчеството си Васил Казанджиев отговаря: „Мога да кажа, че само от Владигеров съм изпитвал влияние. Е, като дете – от Парашкев Хаджиев. Имах някои съвсем бегло загатнати подражателни моменти. Но след това от Владигеров, и то пак по-скоро по отношение на изразните средства, в оркестрацията, в начина на конструиране на мисълта, на музикалната идея, на нейното развитие, някак си да върви спонтанно, плавно… Мисля, че това е най-важното, на което ме е научил той. Музиката да тече естествено, без препъвания, без излишно умуване, а всичко да бъде на място. Без да се нарушава нейната вътрешна организация и строга последователност“.

„Професор Владигеров беше немски възпитаник, перфекционист, цялото му творчество е такова. Тогава учехме с Милчо Левиев, и сега като се видим, само за професора говорим. Всичките му ученици го боготворят. Освен че беше взискателен, беше добър човек и имаше много силно чувство за хумор. Той ни осмисли следването. Голям музикант, но теоретично не можеше да ни обясни кое, защо и как става. Затова сядаше на пианото, импровизираше и показваше. Така разбирахме музиката“, разказва Казанджиев.

За Любомир Пипков допълва: „Винаги много съм го харесвал като автор и го считам и до днес за най-самобитния наш композитор, най-първичния, най-българския… Самородно явление, единствено по рода си, и затова няма и последователи, няма приемственост… Но лично мен Пипков винаги ме е удивлявал тъкмо с тая лаконичност, с тая простото, особено в първоначалните му идеи. Това е голямо качество и аз мисля, че ми е повлиял доста в тази насока“. 

СОФИЙСКАТА ОПЕРА, „СОФИЙСКИ СОЛИСТИ“, МУЗИКАЛНАТА АКАДЕМИЯ, БАН

След завършване на консерваторията през 1957 г. Васил Казанджиев е назначен като диригент в Софийската опера (1957-1964). В периода от 1962 до 1978 г. основава и ръководи Софийския камерен оркестър (дн. камерен ансамбъл „Софийски солисти“). Под неговото ръководство съставът се утвърждава като един от водещите оркестри на България и осъществява множество турнета в България и чужбина, участва на всички национални фестивали, утвърждава се на международна сцена. От 1979 до 1993 г. е главен диригент на Симфоничния оркестър при Българското национално радио.

В цялостната си музикантска изява той има голям принос за популяризирането на съвременната музика в България и изпълнението на български творби в чужбина. От 1960 г. преподава четене на партитури, от 1984 г. оркестрово дирижиране, от 1985 г. е професор по оперно и симфонично дирижиране в Българската държавна консерватория в София. Преподавател е в Национална музикална академия в София по „Четене и свирене на партитури“ (1957 – 1986), професор по „Оркестрово дирижиране“ (1986 – 2002) и хоноруван професор по оркестрово дирижиране в Южна Корея (1996 – 2002).

През 2005 г. е избран за член-кореспондент на Българската академия на науките, а през 2009 – за академик. 

От 1954 до 2007 г. Васил Казанджиев е член на Съюза на българските композитори, а от 1962 г. – на Съюза на българските филмови дейци.

ТВОРЧЕСТВО

Репертоарът му включва произведения на Йохан Себастиан Бах, Бела Барток, Бенджамин Бритън, Рихард Вагнер, Ектор Берлиоз, Лудвиг ван Бетховен. Йоханес Брамс и др., също така и на български автори, сред които Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Константин Илиев, Панчо Владигеров, Лазар Николов, Александър Райчев и др.

Като композитор Васил Казанджиев започва да се изявява в началото на 50-те години на 20 век. Композитор е на 124 опуса – творби в различни жанрове: камерна музика, симфонична музика, театрална и филмова музика. Част от творчеството му са Симфониета за голям оркестър (1952), Малки сюити за обой, фагот и кларнет (1953), Дивертименто за малък оркестър (1957), увертюра „Септември 1923“ (1958), „Симфония на химните“ (1959), Концерт за оркестър, фортепиано и саксофон (1960), Концерт за цигулка и оркестър (1962), Първи струнен квартет „Перспективи“ (1964), Втора симфония на тембрите (1968), „Живите икони“ – възхвала на Софийската крипта“ (1970), „Картини от България“ (1971), празнична музика – псалми и ритуали за струнен оркестър (1972), епизоди за кларнет, арфа и ударни инструменти (1974), духов квартет „Апокалипсис“ (1976), „Илюминации“ (1977), клавирен квартет (1979), диалог за флейта и арфа (1980), Трета симфония (1982), симфония „Нирвана за хора и оркестър“ (2000). През 2022 г. е премиерата на камерния балет „Надежда за балет“. Той композира музиката за филмите: „Тютюн“ (1962), „Шибил“ (1967), „Боянският майстор“ (1980) и др.

Васил Казанджиев работи над редица български оперни произведения, сред които: „Хитър Петър“ на Веселин Стоянов, „Янините девет братя“ и „Антигона 43“ на Любомир Пипков, „Ивайло“ на Марин Големинов и др. 

Осъществява над 100 премиери и студийни записи на български и чужди произведения, включени в албуми на фирмите „Балкантон“, „Гега-ню“, Denon, Kibaton, Harmonia mundi.

ПРИЗНАНИЕ

През 1957 г. става лауреат на награда за модерна композиция на Шестия международен младежки фестивал за модерна композиция в Москва, с председател на журито Дмитрий Шостакович. През 1971 г. става лауреат на Димитровска награда. През 1972 г. получава званието „Заслужил артист“. През 1979 г. печели трета награда за големи музикални форми на Министерството на народната отбрана. През 1980 г. получава звание „Народен артист“. През 1984 г. става носител на орден „Народна република България“ – първа степен. През 1990 г. получава „Наградата на София“ за голяма музикална творба. През 2006 г. получава орден „Св. св. Кирил и Методий“ огърлие. През 2009 г. е награден със „Златно перо“. Носител е на наградата „Златен век“ – звезда на Министерството на културата (2014), на държавната награда „Паисий Хилендарски“ (2015). През 2016 г. получава „Кристална лира“ – специална награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) и Класик ФМ радио. Ноител е на Специалната награда на Столична община за изключителни постижения и принос в националната култура (2017).

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.